Warsztaty dla studentów Politechniki Gdańskiej o druku 3D z metali

Inżynierowie Działu R&D Hydropress zorganizowali dla studentów kilka warsztatów, podczas których opowiadali o technologiach wytwarzania addytywnego, koncentrując się na druku 3D z metali.

 

Na początku kwietnia 2024 r. warsztaty odbyły się na Wydziale Mechanicznym Politechniki Gdańskiej. Wzięli w nich udział studenci trzeciego roku z kierunku mechaniki i budowy maszyn, specjalizacji technologii maszyn i materiałów. Uczestnicy mieli okazję poznać historię druku 3D, porównać różne metody druku, związane z tym procesy i zastosowania oraz udział technologii addytywnej w dzisiejszym rynku, zarówno w Polsce, jak i na świecie. Zaprezentowaliśmy studentom studium przypadku jednego z projektów działu badawczo-rozwojowego Hydropress - zaczynając od przedstawienia pomysłu, założeń i zastosowania, obejmując proces projektowania i optymalizacji, aż do końcowego efektu w postaci realnego wydruku z aluminium. Była to duża wartość dodana zajęć, co podkreślali sami studenci, gdyż wszyscy oni pierwszy raz mieli możliwość trzymania w rękach wydruków z metalu.

 

W ostatnim tygodniu kwietnia warsztaty odbyły się również na Inżynierii Mechaniczno-Medycznej. Jest to międzyuczelniany kierunek studiów, który Politechnika Gdańska prowadzi wspólnie z Gdańskim Uniwersytetem Medycznym. Podczas zajęć studenci zapoznali się m.in. z różnymi metodami druku oraz z podstawami projektowania elementów wytwarzanych addytywnie, z uwzględnieniem projektowania generatywnego, wykorzystującego potencjał sztucznej inteligencji i symulacji wytrzymałościowych - pod kątem  automatycznego projektowania części gotowych do druku. Druga część zajęć była przeznaczona na prezentację wydrukowanych w metalu elementów i na dyskusję.

 

Wytwarzanie produktów w technologii druku 3D znacznie różni się od tradycyjnych metod, co wymaga nowego podejścia do planowania produkcji już na wczesnym etapie projektowania. Wiele korzyści idących za technologią druku 3D, jak nieograniczone możliwości geometryczne czy skrócony czas produkcji, wiążą się z koniecznością zrozumienia procesu i umiejętnego wykorzystania jego mocnych stron, przy jednoczesnym uwzględnieniu ograniczeń.

Jednym z założeń działu RnD Hydropress jest rozpowszechnianie technologii druku 3D w Polsce i przygotowanie eksperckie przyszłych specjalistów, m.in. poprzez prezentowanie nowych technologii studentom.

 

Dobra współpraca między uczelniami wyższymi a przedsiębiorstwami to duża szansa dla studentów. Pozwala ona na nabycie odpowiednich umiejętności i wyrobienie w sobie postaw, które w przyszłości zwiększą ich sukces na rynku pracy.

 

W najbliższych miesiącach planujemy organizację kolejnych warsztatów na uczelniach. Z kolei już w czerwcu zaprosimy studentów do dalszych etapów zapoznawania się z technologią druku w metalu. Tym razem podczas realnych sesji produkcyjnych naszej drukarki w laboratorium badawczym Hydropress.

 

Zapraszamy do kontaktu

Zespół RnD Hydropress

cbr@hydropress.pl

whatsapp