Współpraca z jednostkami naukowymi

 

Hydropress podpisał porozumienia o współpracy z Politechniką Warszawską, Politechniką Gdańską i Uniwersytetem Morskim w Gdyni. Trwają rozmowy z kolejnymi uczelniami w Polsce.

 

„Jednym z najważniejszych wyzwań nowoczesnej gospodarki jest podejmowanie współpracy międzysektorowej.

Dobrym tego przykładem jest współdziałanie biznesu z uczelniami, które przybiera różne formy, dostosowane do potrzeb i możliwości obu stron. Od sponsorowania badań, poprzez udostępnianie swoich laboratoriów pod wspólne badania, po tworzenie start-up’ów. Uważam, że współpraca z biznesem ułatwia komercjalizację wyników badań naukowych, co przynosi korzyści zarówno uczelni, jak i firmom.”

– podkreśla Michał Adamczyk, Dyrektor Techniczny w Hydropress Hydraulika Siłowa

 

8 marca 2024r.podczas Dni Otwartych UMG odbyło się jedno z ostatnich spotkań inżynierów Hydropress z inżynierami Uniwersytetu Morskiego w Gdyni. Pokazy i prezentacja możliwości laboratoriów uczelni, połączone z wizytami trójmiejskich przedsiębiorców były okazją na dobre rozpoznanie potencjału współpracy i zakresu możliwości wspólnych badań, czyli klucza do sukcesu.

„ Uniwersytet Morski w Gdyni i Hydropress podpisały porozumienie o  współpracy pół roku temu.

Jesteśmy świadomi różnic we wzajemnych oczekiwaniach. Nasze centrum badawcze jest jednak dobrym łącznikiem pomiędzy biznesem, który oczekuje szybkich i komercyjnych rezultatów badań, a uczelnią, która skupia się na długoterminowych badaniach naukowych.

Mamy już za sobą pierwsze wspólne działania w ramach zaplanowanych projektów badawczych. Zapowiada się bardzo dobrze.”- dodaje Michał Adamczyk, Dyrektor Techniczny w Hydropress Hydraulika Siłowa

Współpraca z UMG obejmuje prowadzenie wspólnych projektów oraz wymianę rezultatów badań, w zakresie projektów prowadzonych przez Hydropress, w tym:

  • opracowanie procesów technologicznych wytwarzania zindywidualizowanych elementów hydrauliki siłowej w nowoczesnych technologiach wytwarzania addytywnego
  • badanie odporności elementów hydrauliki siłowej na czynniki środowiskowe, 
  • badanie wytrzymałościowe, zmęczeniowe i materiałowe elementów hydrauliki siłowej, wytworzonej za pomocą technologii addytywnych

 

Otwierają się nowe możliwości z obszaru testowania i wdrażania nowych rozwiązań poprzez dostęp do infrastruktury badawczej uczelni przy testowaniu i wdrażaniu nowych produktów, wykonanych z użyciem druku 3D. Z kolei uczelnia, współpracując z biznesem, ma szansę stać się bardziej atrakcyjna dla studentów.

 

„Sektor biznesowy i uczelnie, podejmując wspólne inicjatywy, łączą potencjał obu podmiotów.

W mojej ocenie, współpracę w zakresie badań warto podejmować nawet wtedy, gdy każda ze stron posiada wiedzę i środki, które umożliwiają samodzielną realizację.

Po kilku miesiącach współpracy widzimy możliwości zwiększenia zakresu badań, a także obniżenia ich kosztów. Wspólnie mamy więc większe szanse na wypracowanie innowacyjnych rozwiązań, korzystnych z punktu widzenia naszego rozwoju, jak i rozwoju całej gospodarki „ – stwierdza mgr inż. Anna Lesnau, z Wydziału Mechanicznego UMG

Podsumowując - współpraca między szkolnictwem a biznesem w projektach badawczo-rozwojowych w technologiach addytywnych (druku 3D) jest niezwykle ważna. Stanowi gwarancję rozwoju tej stosunkowo nowej dziedziny, z nie do końca jeszcze jasno określonymi możliwościami w zakresie wsparcia rozwoju gospodarki Polski.

whatsapp