Jak w 5 krokach prawidłowo zakuć przewód hydrauliczny

Przewody hydrauliczne to ważny element układu hydraulicznego, wpływający na jego wydajność, żywotność i jakość. Zakuwanie węża to precyzyjne zadanie, które wymaga odpowiednich, profesjonalnych narzędzi, wiedzy oraz doświadczenia.

 

Zakuwanie węża hydraulicznego polega na prawidłowym doborze parametrów i trwałym zaciśnięciu końcówek na wężu, w wyniku czego powstaje przewód hydrauliczny.

Odpowiednie podejście i wykonanie finalnie wpływa na jakość całego systemu hydraulicznego.

 

 

 

ZAKUWANIE WĘŻA

 

  1. Przygotowanie i cięcie węża

Odpowiednio dobieramy wąż pod kątem jego przeznaczenia – dobór materiałów do medium roboczego, środowiska pracy, ciśnienia i temperatury.

Odmierzamy wąż docinamy do pożądanego wymiaru. Na tym etapie ważne są punkty: kąt cięcia, precyzja skórowania, wyznaczenie długości.

 

  1. Przestrzeliwanie węża

Przygotowany do zakucia, odcięty fragment węża obligatoryjnie jest przestrzeliwany specjalnie dobranymi korkami czyszczącymi za pomocą systemu HP - CLEAN *

 

  1. Montaż zakuć

Na dociętym wężu wstępnie montujemy odpowiednio dobrane końcówki z tulejami.

 

  1. Zakuwanie węża

Przygotowany wąż zakuwamy trwale w zakuwarce.

 

  1. Kontrola jakości

Po zakuciu weryfikujemy: średnicę zaciśnięcia, sprawdzenie trzpieniami kontrolnymi, długość przewodu. Przewód może zostać poddany próbie ciśnieniowej na specjalistycznym stanowisku.

 

* 80% przestojów i awarii w układach hydraulicznych, powodują zanieczyszczenia przewodów i rur hydraulicznych, które powstają w trakcie ich produkcji i użytkowania.

W przypadku węża hydraulicznego – pozostałości wewnątrz węża po cięciu lub obróbce skrawaniem, mogą powodować zanieczyszczenie płynu w układzie hydraulicznym, co skutkuje awarią drogich elementów odbiornikowych systemu.

Pozostałości metalowo-gumowe wewnątrz węża, pod wpływem ciśnienia „wciskane” są w warstwę wewnętrzną węża, niszcząc jego strukturę i powodując utratę zdolności do przenoszenia ciśnienia.

W konsekwencji powstaje wyciek płynu z przewodu, powodujący wadliwą pracę systemu oraz szkody środowiskowe, jeśli wyciek dotyczy substancji ropopochodnych i innych chemicznych.

 

ZNAKOWANIE WĘŻA

 

Po zakuciu następuje znakowanie przewodu systemem HTS.

Umożliwia ono nadanie unikatowego symbolu produktu i/ lub dodanie numeru Klienta. Trwale nałożona specjalna etykieta pozwala na śledzenie cyklu przydatności wyrobu i podjęcie odpowiednich działań przed upływem jego daty ważności.

 

Ten proces znacznie ułatwia Klientowi zarządzanie zainstalowanymi przewodami, a nam jako producentowi daje to komplet informacji 5W czyli „co, kto, gdzie, kiedy, który”. To niezwykle praktyczne i wygodne rozwiązanie daje Klientowi możliwość zamówienia nowego węża na wymianę bez jego demontażu.

 

Dodatkowo możemy znakować trwale końcówki za pomocą grawera czy lasera

 

 

DOBÓR DODATKOWYCH AKCESORIÓW

 

Do zakutego węża można dobrać akcesoria dodatkowe tj. osłony spiralne czy tekstylne, zabezpieczające przewód przed działaniem zewnętrznych czynników.

 

Zakuwanie węży w przewody nie jest trudnym zadaniem. 

Biorąc jednak pod uwagę wszystkie wymienione powyżej aspekty, warto korzystać z usług profesjonalistów.

Wysoka jakość węży, końcówek, powtarzalność, kompatybilność komponentów + ekspercka wiedza oraz profesjonalne urządzenia produkcyjne do przewodów – wszystko to przekłada się na wysoką jakość, którą oferujemy w dobrej cenie.

 

Zapraszamy do naszych oddziałów w całej Polsce, gdzie świadczymy profesjonalne usługi zakuwania węży w przewody.

whatsapp